Cysticzna Msza w Wątrobie

44-letnia kobieta miała 10-miesięczną historię sporadycznego dyskomfortu w prawym górnym brzuchu. Podczas badania fizykalnego odnotowano masowe wypełnienie nadbrzusza i prawego podścieliska. Ultrasonografia i tomografia komputerowa brzucha wykazały liczne cysty w obu płatach wątroby. Obraz wątroby uzyskany za pomocą rezonansu magnetycznego pokazał torbielowatą masę obejmującą środkowy segment lewego płata i przedni segment prawego płata (panel A, strzałki). Testy serologiczne na obecność choroby hydatidowej za pomocą testu immunoenzymatycznego związanego z enzymem i test wiązania dopełniacza były pozytywne (miano, 1: 8). Wykonano radykalne wycięcie torbieli (Panel B), a badanie mikroskopowe próbki potwierdziło rozpoznanie pęcherzykowej choroby pęcherzykowej. Leczenie albendazolem rozpoczęto po operacji, a pacjent doznał całkowitego wyzdrowienia. Bąblowica bąblowca jest spowodowana infekcją cedczem Echinococcus multilocularis. Transmisja jest ograniczona do określonych regionów geograficznych na półkuli północnej, takich jak zachodnia Alaska, środkowa i północna Europa oraz północna Azja, w tym na Syberię, Chiny i Japonię. Kiedy zmiany są całkowicie wycięte, rokowanie jest doskonałe.
44-letnia kobieta miała 10-miesięczną historię sporadycznego dyskomfortu w prawym górnym brzuchu. Podczas badania fizykalnego odnotowano masowe wypełnienie nadbrzusza i prawego podścieliska. Ultrasonografia i tomografia komputerowa brzucha wykazały liczne cysty w obu płatach wątroby. Obraz wątroby uzyskany za pomocą rezonansu magnetycznego pokazał torbielowatą masę obejmującą środkowy segment lewego płata i przedni segment prawego płata (panel A, strzałki). Testy serologiczne na obecność choroby hydatidowej za pomocą testu immunoenzymatycznego związanego z enzymem i test wiązania dopełniacza były pozytywne (miano, 1: 8). Wykonano radykalne wycięcie torbieli (Panel B), a badanie mikroskopowe próbki potwierdziło rozpoznanie pęcherzykowej choroby pęcherzykowej. Leczenie albendazolem rozpoczęto po operacji, a pacjent doznał całkowitego wyzdrowienia.
Bąblowica bąblowca jest spowodowana infekcją cedczem Echinococcus multilocularis. Transmisja jest ograniczona do określonych regionów geograficznych na półkuli północnej, takich jak zachodnia Alaska, środkowa i północna Europa oraz północna Azja, w tym na Syberię, Chiny i Japonię. Kiedy zmiany są całkowicie wycięte, rokowanie jest doskonałe.

[więcej w: hurtownia portfeli, bromazepam, ceftriakson ]
[podobne: nfz kielce praca, gimnazjum zagórz, płyn w worku osierdziowym ]