Wielka grypa: epicka opowieść o śmiertelnej zarazy w historii ad

Najmądrzejsi i najbardziej pracowici naukowcy, lekarze i pielęgniarki, zarówno wojskowi jak i cywilni, byli oszołomieni szybkością postępów choroby i niewytłumaczalną liczbą ofiar śmiertelnych wśród najmłodszych i najsilniejszych. Oddział grypy w szpitalu US Army Camp nr 45 w Aix-les-Bains we Francji. Za zgodą National Library of Medicine.

Barry zapewnia fascynujący obraz reakcji rządu – zarówno federalnego, jak i lokalnego. Ten pierwszy był w najlepszym razie powolny, a w najgorszym skryty i nieuczciwy, z desperacją starał się utrzymać wysiłek wojenny, a społeczeństwo uspokoić i zminimalizować ciężkość choroby. W jednym z bardziej porywających rozdziałów Barry koncentruje się na Filadelfii i opowiada o zacofaniu swojej infrastruktury społecznej, braku funkcjonującego działu zdrowia i mocy lokalnej machiny politycznej. Dr Wilmer Krusen, polityk, który był dyrektorem Filadelfijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego i Organizacji Charytatywnych, świadomie zignorował ostrzeżenia przed zezwoleniem na paradę Liberty Loan, mimo że grypa spustoszyła miejscową stocznię i zaczęła rozprzestrzeniać się na cywilów populacja. W ciągu 72 godzin od parady wypełniło się każde łóżko w 31 szpitalach w Filadelfii. W ciągu 10 dni epidemia eksplodowała z kilkuset przypadków cywilnych do setek tysięcy, a od jednej do dwóch śmierci do setek. Przerażenie jest najbardziej żywe w dylemacie związanym ze zbieraniem ciał. Miejska kostnica miała setki ciał ustawionych w stosy, co dawało nieznośny smród, a przedsiębiorcy szybko wybiegli z trumien. Setki ciał leżały w domach dokładnie tam, gdzie były w chwili śmierci; pochówek szybko stał się niemożliwy, ponieważ nie było dość ludzi do kopania grobów.
Niezależnie od tego, czy cokolwiek mogło być zrobione inaczej, a gdyby tak było, czy to by miało znaczenie, są pytania, na które Barry nie pozostaje bez odpowiedzi. Jego ton jest często irytująco i niepotrzebnie sensacyjny. Ale jego oskarżenie władz publicznych o ich nieuczciwość i celowe minimalizowanie szkód i niebezpieczeństw jest szczególnie męczące w dzisiejszym klimacie bioterroryzmu, pośród wojny, której szkody i niebezpieczeństwa zostały podobnie zminimalizowane. Barry sprawia, że zbyt łatwo można sobie wyobrazić równie niszczycielską epidemię z podobnie niedostateczną reakcją. Gorąco polecam tę książkę wszystkim.
Karen Brudney, MD
Columbia University, New York, NY 10032

[hasła pokrewne: oprogramowanie stomatologiczne, Enterolwdrożenia magento, hurtownia portfeli ]
[więcej w: sampelin, karty invizimals, dentech rzeszów ]