Wielka grypa: epicka opowieść o śmiertelnej zarazy w historii

Związek między zdrowiem publicznym, epidemią choroby i polityką można zobaczyć w całej historii, od odpowiedzi na Czarną śmierć w miastach włoskich w 1348 r. Aż po reakcję – lub jej brak – na odrodzenie się gruźlicy ze strony Nowego Jorku Departament Zdrowia w latach 80. John M. Barry podaje to połączenie w fascynujących szczegółach w Wielkiej Grypie. W skrupulatnym opisie tragicznych konsekwencji, które wynikły z krótkotrwałej politycznej celowości, która podniosła zdrowie społeczeństwa podczas pandemii grypy z 1918 roku, Barry przypomina swoim czytelnikom, że reakcja rządu na epidemię jest zbyt często zabarwiona przez politykę chwili . Barry nie jest ani naukowcem, ani profesjonalnym historykiem, a niektóre dane, które podaje na temat wirusologii i immunologii, są wyraźnie skierowane do niemedycznych odbiorców, ale lekarze i naukowcy uznają tę książkę za wciągającą. Pandemia grypy z 1918 r., Najgorsza pandemia w historii, zabiła więcej ludzi niż zginęła podczas I wojny światowej i ponad dziesiątki milionów osób, które zmarły do tej pory w pandemii AIDS. Barry skupia się tylko na tym, co działo się wtedy w Stanach Zjednoczonych, i stara się umieścić tę bezprecedensową ludzką katastrofę zarówno na tle amerykańskiej historii, jak i w kontekście historii medycyny. Ma rację, próbując przybliżyć czytelnikowi stan medycyny amerykańskiej na przełomie ubiegłego wieku, koncentrując się na ponurym stanie edukacji medycznej i badań laboratoryjnych, szczególnie w porównaniu z tym w Europie w tym samym czasie.
Większość jego dyskusji koncentruje się na wielkich mężczyznach (i okazjonalnie wspaniałej kobiecie), a obraz życia i kariery zawodowej jest powierzchowny, a czasami powtarzalny i odciąga od głównych wydarzeń. Jego punktem, przypuszczalnie, jest przekazanie bezcelowości wszelkich wysiłków tych błyskotliwych umysłów, a on zaczyna i kończy książkę anegdotami o Paulu Lewisie, naukowcu, który pomógł udowodnić, że wirus polio jest spowodowany przez wirusa, a następnie opracował wysoce skuteczna szczepionka przeciwko małpie. Lewis jest symbolem najlepszego i najjaśniejszego z nauk naukowych, a my podążamy za nim, gdy wplątuje się w historię. On, podobnie jak wszyscy naukowcy swoich czasów, nie zdawał sobie sprawy z tego, że grypa była spowodowana wirusem, uważając, że jest spowodowana przez pryzmat Pfeiffera, i dlatego nie był w stanie opracować skutecznej szczepionki lub powstrzymać dewastację.
Książka zaczyna się przykuwać, gdy Barry zaczyna opisywać początki i wczesne tygodnie epidemii. Fakt, że to był czas wojny i że setki tysięcy ludzi przywoływano, umieszczano w zatłoczonych obozach i pakowano jak sardynki na statki tak, aby jak najskuteczniej dostarczać je do Europy, umożliwiły rozprzestrzenienie się grypy wśród rekrutów. Z obozów wojskowych wirus rozprzestrzenił się na ludność cywilną w Stanach Zjednoczonych i ze Stanów Zjednoczonych na Francję. Barry opisuje pierwszą katastrofę w Camp Devens w Massachusetts, późnym latem 1918 r., Kiedy to tysiące wcześniej zdrowych mężczyzn w stanie najwyższej jakości nagle stało się krytycznie chorych, przytłaczając nieadekwatny szpital obozowy, zarażając personel medyczny i umierając przez setki, najwyraźniej z ostrym zespołem niewydolności oddechowej
[patrz też: dronedaron, bromazepam, Enterolwdrożenia magento ]
[patrz też: nfz kielce praca, gimnazjum zagórz, płyn w worku osierdziowym ]